AP7354-28W5-7
DigiKey Part Number
31-AP7354-28W5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7354-28W5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7354-28W5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7354-28W5-7
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-25
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7354-28W5-7 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
0.6 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V