ELK508V-03P
DigiKey Part Number
5239-ELK508V-03P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELK508V-03P
Description
TERM BLK 3POS 5.08MM SCRW PLG
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
16-30 AWG
Manufacturer
Dinkle Corporation, USA
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Positions Per Level
3
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.5 Nm (4.5 Lb-In)
Current
13.5 A
Screw Thread
M2.5
Voltage
300 V