EC350V-06P
DigiKey Part Number
5239-EC350V-06P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC350V-06P
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Manufacturer
Dinkle Corporation, USA
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
14-28 AWG
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-1.5mm²
Part Status
Active
Color
Green
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Number of Positions
6
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
6
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Screw Size
M2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
6-7mm
Termination Style
Screw
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Current - IEC
14A
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Voltage - IEC
320 V