DC-ANT-24DP
DigiKey Part Number
602-1064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC-ANT-24DP
Description
RF ANT 2.4GHZ WHIP TILT RP-SMA
Manufacturer Standard Lead Time
65 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Wi-Fi Whip, Tilt RP-SMA Male Connector Mount
Category
Antenna Type
Whip, Tilt
Manufacturer
Digi
Number of Bands
1
Packaging
Bulk
Gain
1.8dBi
Part Status
Active
Termination
RP-SMA Male
RF Family/Standard
WiFi
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Height (Max)
3.425" (87.00mm)
Frequency (Center/Band)
2.4GHz
Applications
Wi-Fi
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz