PACSR24012S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Delta Electronics
In Stock: 61
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 12.5A 85 ~ 265 VAC Input
Delta Electronics PACSR Series AC-DC Modules | Digi-Key Daily
PACSR24012S
DigiKey Part Number
941-1793-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PACSR24012S
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
92.5%
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
4.36" L x 2.00" W x 0.54" H (110.7mm x 50.8mm x 13.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
12.5A
Base Product Number
Power (Watts)
300 W