1812R-274J
DigiKey Part Number
DN42129JTR-ND - Tape & Reel (TR)
DN42129JCT-ND - Cut Tape (CT)
DN42129JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812R-274J
Description
FIXED IND 270UH 129MA 12 OHM SMD
Detailed Description
270 µH Unshielded Inductor 129 mA 12Ohm Max 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
1812R-274J Models
Category
DC Resistance (DCR)
12Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 790kHz
Series
Frequency - Self Resonant
4MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)