CWR-130-40-0000
DigiKey Part Number
CDP40G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-130-40-0000
Description
CONN DIP HDR IDC 40POS VERT
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR-130-40-0000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.600" (15.24mm)
Manufacturer
CW Industries
Mounting Type
Through Hole
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Gauge
28-30 AWG, Stranded or Solid
Part Status
Obsolete
Features
Feed Through
Connector Type
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
Blue
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)