CP6004P1V00-NH
DigiKey Part Number
2987-CP6004P1V00-NH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP6004P1V00-NH
Description
VERT HEADER 5.70MM 4 POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.224" (5.70mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Post
0.147" (3.73mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.583" (14.80mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Number of Rows
2
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
23A
Mounting Type
Voltage Rating
600VAC