CF20041D0R0-NH
DigiKey Part Number
2987-CF20041D0R0-NHTR-ND - Tape & Reel (TR)
2987-CF20041D0R0-NHCT-ND - Cut Tape (CT)
2987-CF20041D0R0-NHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF20041D0R0-NH
Description
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Straight
Manufacturer
Cvilux USA
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Thermoplastic, Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Thermoplastic, Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
4
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
120.0µin (3.05µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Natural
Height Above Board
0.079" (2.00mm)