SMI6-12-V-P6 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 179-SMI6-12-V-P6-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMI6-12-V-P6 |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input |
Packaging Box | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Part Status Obsolete | Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
Region Utilized International | Cord Length 60.2" (1.53m) |
Form Wall Mount (Class II) | Input Connector Multi-Blade |
Input Type Multi-Blade (Included) | Size / Dimension 2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency CB Scheme, CCC, CSA, EAC, EN, FCC, IEC, KC, RCM, SIQ, TUV, UL |
Voltage - Output 12V | Standard Number C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61204-3; 62368-1 |
Current - Output (Max) 500mA | Weight 0.153 lb (69.4 g) |
Power (Watts) 6 W | Base Product Number |
No Load Power Consumption 100mW (Max) |