752161151JPTR7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CTS Resistor Products
In Stock: 0
Datasheet
150 Ohm ±5% 80mW Power Per Element Bussed 14 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 16-DRT
752161151JPTR7
DigiKey Part Number
752161151JPTR7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
752161151JPTR7
Description
RES ARRAY 14 RES 150 OHM 16DRT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
CTS Resistor Products
Power Per Element
80mW
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
16-DRT
Resistance (Ohms)
150
Size / Dimension
0.465" L x 0.080" W (11.81mm x 2.03mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.100" (2.53mm)