745C101102JP
DigiKey Part Number
60-745C101102JPTR-ND - Tape & Reel (TR)
60-745C101102JPCT-ND - Cut Tape (CT)
60-745C101102JPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
745C101102JP
Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm ±5% 63mW Power Per Element Bussed 8 Resistor Network/Array ±250ppm/°C 2512 (6432 Metric), Concave, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
745C101102JP Models
Category
Power Per Element
63mW
Manufacturer
CTS Resistor Products
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
2512 (6432 Metric), Concave, Long Side Terminals
Resistance (Ohms)
1k
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)