220AMC16R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 220AMC16R |
Description | SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 220AMC16R Models |
Category | Contact Material Beryllium Copper |
Manufacturer CTS Electrocomponents | Contact Finish Gold |
Series | Height Above Board 0.327" (8.30mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Termination Style Gull Wing |
Circuit Hexadecimal | Pitch 0.100" (2.54mm), Full |
Number of Positions 16 | Washable No |
Current Rating (Amps) 100mA | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Voltage Rating 50VDC | Length 0.283" (7.20mm) |