CVCO55CW-0500-1000
DigiKey Part Number
744-1208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CW-0500-1000
Description
VCO 750MHZ 0.5-18V 12.7X12.7MM
Detailed Description
750MHz Center Frequency 0.5 V ~ 18 V Voltage Controlled Oscillator 7 ±3 dBm -5 2nd Harmonic Typ (dBc)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CVCO55CW-0500-1000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-5
Icc Max
20mA
Series
Pushing (MHz/V)
2
Power (dBm)
7 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-104
Frequency Range
500 ~ 1000MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
750MHz
Voltage - Supply
12V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 18 V
Height
0.150" (3.81mm)