CVCO55CL-0800-0980
DigiKey Part Number
744-1196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CL-0800-0980
Description
VCO 890MHZ 0.5-5V 12.7X12.7MM
Detailed Description
890MHz Center Frequency 0.5 V ~ 5 V Voltage Controlled Oscillator 3 ±3 dBm -22 2nd Harmonic Typ (dBc)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CVCO55CL-0800-0980 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-22
Icc Max
25mA
Series
Pushing (MHz/V)
2
Power (dBm)
3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-100
Frequency Range
800 ~ 980MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
890MHz
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 5 V
Height
0.150" (3.81mm)