CVCO55CC-3000-3170
DigiKey Part Number
744-1585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CC-3000-3170
Description
VCO 3085MHZ 0.5-15V 12.7X12.7MM
Detailed Description
3085MHz Center Frequency 0.5 V ~ 15 V Voltage Controlled Oscillator 5 ±2 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-15
Icc Max
35mA
Series
Pushing (MHz/V)
1
Power (dBm)
5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-109
Frequency Range
3000 ~ 3170MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
3085MHz
Voltage - Supply
8V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 15 V
Height
0.220" (5.59mm)