CVCO55CC-2400-2400
DigiKey Part Number
744-1546-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CC-2400-2400
Description
VCO 2400MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2400MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 7 ±2 dBm -25 2nd Harmonic Typ (dBc)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CVCO55CC-2400-2400 Models
Category
Icc Max
50mA
Manufacturer
Crystek Corporation
Pushing (MHz/V)
0.3
Series
Power (dBm)
7 ±2
Packaging
Strip
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-120
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
2400MHz
Package / Case
16-QFN, Variant
Voltage - Supply
8V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 4.5 V
Height
0.220" (5.59mm)