CVCO55CC-2060-2130
DigiKey Part Number
744-1515-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CC-2060-2130
Description
VCO 2095MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2095MHz Center Frequency 0.3 V ~ 4.7 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±3 dBm -25 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-25
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
40mA
Series
Pushing (MHz/V)
1
Packaging
Strip
Power (dBm)
0 ±3
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-110
Frequency Range
2060 ~ 2130MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
2095MHz
Package / Case
16-QFN, Variant
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.3 V ~ 4.7 V
Height
0.220" (5.59mm)