CVCO45CL-0100-0140
DigiKey Part Number
744-1065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO45CL-0100-0140
Description
VCO 120MHZ 0-5V 12.7MMX10.16MM
Detailed Description
120MHz Center Frequency 0 V ~ 5 V Voltage Controlled Oscillator 3 ±3 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
EDA/CAD Models
CVCO45CL-0100-0140 Models
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-15
Icc Max
15mA
Series
Pushing (MHz/V)
2 (Typ)
Power (dBm)
3 ±3
Frequency Range
100 ~ 140MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
120MHz
Package / Case
6-SMD, No Lead
Voltage - Supply
3V
Size / Dimension
0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Tuning Voltage (VDC)
0 V ~ 5 V
Height
0.165" (4.20mm)