CVCO33CL-0390-0410
DigiKey Part Number
744-1059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO33CL-0390-0410
Description
VCO 400MHZ 0.5-4.5V 7.62X7.62MM
Detailed Description
400MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±3 dBm -12 2nd Harmonic Typ (dBc)
EDA/CAD Models
CVCO33CL-0390-0410 Models
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-12
Icc Max
15mA
Series
Pushing (MHz/V)
1
Power (dBm)
0 ±3
Frequency Range
390 ~ 410MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
400MHz
Package / Case
12-QFN, Variant
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.300" L x 0.300" W (7.62mm x 7.62mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 4.5 V
Height
0.079" (2.00mm)