CVCO33CL-0110-0150
DigiKey Part Number
744-1056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO33CL-0110-0150
Description
VCO 130MHZ 0-5V 7.62MM X 7.62MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130MHz Center Frequency 0 V ~ 5 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±3 dBm -10 2nd Harmonic Typ (dBc)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CVCO33CL-0110-0150 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-10
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
10mA
Series
Pushing (MHz/V)
1
Packaging
Strip
Power (dBm)
0 ±3
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-110
Frequency Range
110 ~ 150MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
130MHz
Package / Case
12-QFN, Variant
Voltage - Supply
3V
Size / Dimension
0.300" L x 0.300" W (7.62mm x 7.62mm)
Tuning Voltage (VDC)
0 V ~ 5 V
Height
0.079" (2.00mm)