CCMX1-MM-RG178-12
DigiKey Part Number
744-1696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCMX1-MM-RG178-12
Description
COAX CBL MMCX TO MMCX 12"
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MMCX to MMCX RG-178 12.00" (304.80mm)
Category
2nd Contact Gender
Male
Manufacturer
Crystek Corporation
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bag
Cable Type
RG-178
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMCX to MMCX
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector
MMCX Plug
Frequency - Max
6 GHz
1st Contact Gender
Male
Color
Copper
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Features
Shielded
2nd Connector
MMCX Plug, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C