XD16AWT-P0-0000-00000UB8H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting XLamp® XD16 White, Warm 2700K 2.73V 350mA 120° 0606 (1616 Metric)
XD16AWT-P0-0000-000000HE1
XD16AWT-P0-0000-00000UB8H
DigiKey Part Number
90-XD16AWT-P0-0000-00000UB8HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XD16AWT-P0-0000-00000UB8H
Description
LED XLAMP WARM WHT 2700K 0606
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
102 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
90
Series
Current - Max
2A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
0606 (1616 Metric)
CCT (K)
2700K
Supplier Device Package
0606
Flux @ 85°C, Current - Test
97lm (94lm ~ 100lm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.033" (0.83mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.73V
Thermal Resistance of Package
1.8°C/W