CV28D-FCC-CMVWQ1B1CBCHBB7A363
DigiKey Part Number
90-CV28D-FCC-CMVWQ1B1CBCHBB7A363TR-ND - Tape & Reel (TR)
90-CV28D-FCC-CMVWQ1B1CBCHBB7A363CT-ND - Cut Tape (CT)
90-CV28D-FCC-CMVWQ1B1CBCHBB7A363DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV28D-FCC-CMVWQ1B1CBCHBB7A363
Description
PLCC6 3 IN 1 LENSED SMD LED
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 622nm Red, 530nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2.1V Red, 2.7V Green, 3V Blue
Category
Lens Size
2.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Red, 2.7V Green, 3V Blue
Series
Current - Test
15mA Red, 10mA Green, 10mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
30°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Features
IPx6, IPx8
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.80mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Domed Top
Height (Max)
4.40mm