CR4395-EH-120-660-A-CD-ELR-I
DigiKey Part Number
582-1076-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4395-EH-120-660-A-CD-ELR-I
Description
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT
Detailed Description
Current Sensing AC 120VAC
Category
Delay Time
0.5 Sec ~ 6 Sec
Voltage - Supply
120VAC
Contact Rating @ Voltage
20A @ 240VAC
Trip Status
Energized High
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Trip Range
6.0 ~ 60A AC