Image for UMA30F-15-SN is not available
UMA30F-15-SN
DigiKey Part Number
1776-UMA30F-15-SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMA30F-15-SN
Description
AC/DC PS (OPEN FRAME)
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.53" L x 2.44" W x 1.43" H (89.7mm x 62.0mm x 36.3mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE, cUL, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output 1
2 A