TECS65F-12
DigiKey Part Number
1776-TECS65F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TECS65F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.00" L x 1.00" W x 1.06" H (76.2mm x 25.4mm x 26.9mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output 1
5.45 A