PJA1500F-24-C
DigiKey Part Number
1776-PJA1500F-24-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJA1500F-24-C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1536W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
10.55" L x 7.01" W x 2.40" H (268.0mm x 178.1mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Current - Output 1
64 A