PBA150F-48
DigiKey Part Number
1776-1465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBA150F-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 1
3.3 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Last Time Buy
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V