LFP300F-24-TY
DigiKey Part Number
1776-2453-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFP300F-24-TY
Description
AC/DC CONVERTER 24V
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Type
Open Frame
Size / Dimension
8.74" L x 3.74" W x 2.07" H (222.0mm x 95.0mm x 52.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
12.5 A