LFP240F-24-SNY
DigiKey Part Number
1776-2450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFP240F-24-SNY
Description
AC/DC CONVERTER 24V
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Type
Enclosed
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.81" H (180.1mm x 84.1mm x 46.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
10 A