LFA240F-48-SN
DigiKey Part Number
1776-2419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFA240F-48-SN
Description
AC/DC CONVERTER 48V
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87.5%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Type
Enclosed
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.83" H (180.1mm x 84.1mm x 46.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
5 A