GMA300F-24
DigiKey Part Number
1776-2024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMA300F-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GMA300F-24 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.31" H (101.6mm x 50.8mm x 33.3mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
12.5 A