GHA700F-56-J1
DigiKey Part Number
1776-GHA700F-56-J1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GHA700F-56-J1
Description
AC/DC CONVERTER 56V 403W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
96%
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
56V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
7.2 A