GHA300F-12
DigiKey Part Number
1776-1227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GHA300F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GHA300F-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8.4 A