Image for FTB-150-324-S is not available
FTB-150-324-S
DigiKey Part Number
FTB-150-324-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTB-150-324-S
Description
LINE FLTR 500VAC 150A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Wye) EMC/EMI Line Filter 150 A 500V 50/60Hz Two Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FTB-150-324-S Models
Category
Current
150 A
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
cURus, VDE
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Filter Type
Three Phase (Wye)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC
500V