CHS3004824
DigiKey Part Number
1776-CHS3004824-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHS3004824
Description
DC DC CONVERTER 24V 252W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 36V - 76V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, PMBus™
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
94.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Eighth Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.43" H (58.4mm x 22.9mm x 11.0mm)
Voltage - Input (Max)
76V
Supplier Device Package
Eighth Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
12.5A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
300 W