CHS1202405
DigiKey Part Number
1776-CHS1202405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHS1202405
Description
DC DC CONVERTER 5V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 24A 18V - 36V Input
Category
Power (Watts)
120 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
92.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.41" H (33.0mm x 22.9mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Current - Output (Max)
24A