SB2100E-G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SB2100E-G |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO15 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 2A Through Hole DO-15 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SB2100E-G Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package DO-15 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 2 A |