CZRU52C2V4
DigiKey Part Number
641-1021-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1021-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1021-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRU52C2V4
Description
DIODE ZENER 2.4V 150MW SOD523F
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 150 mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F
EDA/CAD Models
CZRU52C2V4 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Power - Max
150 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
85 Ohms