ABZT52B5V1-HF
DigiKey Part Number
641-ABZT52B5V1-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABZT52B5V1-HF
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±1.96% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±1.96%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.8 µA @ 2 V