ABZT52B43-HF
DigiKey Part Number
641-ABZT52B43-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABZT52B43-HF
Description
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 43 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 nA @ 30.1 V