SP75-100K
DigiKey Part Number
4044-SP75-100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-SP75-100KCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-SP75-100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP75-100K
Description
FIXED IND 10UH 4.21A 37.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.21 A 37.6mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor
Category
Current - Saturation (Isat)
3.7A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
37.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Features
Drum Core, Power Inductor
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.196" (4.98mm)