RD10AA6RTT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for RD10AA6RTT is not available
RD10AA6RTT
DigiKey Part Number
2449-RD10AA6RTT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10AA6RTT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 6 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.256" (6.50mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
6
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)