RD10AA10RVAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 180
Datasheet
In Stock: 0
Image for RD10AA10RVAT is not available
RD10AA10RVAT
DigiKey Part Number
2449-RD10AA10RVAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10AA10RVAT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
10
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)