J123F1C12VDC.36
DigiKey Part Number
2449-J123F1C12VDC.36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J123F1C12VDC.36
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J123F1C12VDC.36 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
7600VA, 2200W
Relay Type
Coil Current
30 mA
Coil Resistance
400 Ohms