J115F31C24VACS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 235
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
J115F31C24VACS
DigiKey Part Number
2449-J115F31C24VACS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F31C24VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
J115F31C24VACS Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
11080VA, 4400W
Relay Type
Coil Current
200 mA
Coil Resistance
120 Ohms