J115F31A120VACS
DigiKey Part Number
2449-J115F31A120VACS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F31A120VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
J115F31A120VACS Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
90 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
11080VA, 4400W
Relay Type
Coil Current
39.5 mA
Coil Resistance
3.04 kOhms