J115F11C120VACS6
DigiKey Part Number
2449-J115F11C120VACS6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11C120VACS6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J115F11C120VACS6 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
90 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
9600VA, 1120W
Relay Type
Coil Current
39.5 mA
Coil Resistance
3.04 kOhms