J107F1AS1248VDC.36
DigiKey Part Number
2449-J107F1AS1248VDC.36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J107F1AS1248VDC.36
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J107F1AS1248VDC.36 Models
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
36 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
12 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
4560VA, 1320W
Relay Type
Coil Current
7.5 mA
Coil Resistance
6.4 kOhms